Náš pštros

Pštros africký dvojprstý

(Struthio camelus)  

 Pštros dvojprstý alebo pštros africký  je vták z čeľade pštrosovité. Je to najväčší žijúci vták.

 Pštros má dlhý neoperený krk, malú hlavu, mohutné telo a dlhé svalnaté nohy. Krídla sú malé, s jemným, ale veľkým perím. Pštros sa od iných vtákov odlišuje aj tým, že má na nohách iba po dva prsty. Je priťažký na lietanie, ale zato rýchlo a vytrvalo behá. Rýchlosťou 70 km/h vydrží behať až 30 minút.

 Pštrosy medzi sebou súperia o teritórium a sociálne postavenie výhražnými bojovnými prejavmi a občas aj súbojmi. Víťaz získa teritórium a niekoľko samíc. O znášku a neskôr o mláďatá sa stará iba pštrosica, ktorá má v skupine vedúce postavenie.

 Pôvodne sa vyskytoval v Afrike a v západnej Ázii, ale v súčasnosti sa jeho areál rozšírenia zmenšil na oblasť východnej a južnej Afriky. Okrem prirodzeného rozšírenia pštrosa chovajú na farmách aj v iných častiach sveta. Vo voľnej prírode je pštros čiastočne nomádsky vták: za potravou-predovšetkým rastlinnou sa potuluje po veľkom území. Pštrosy vytvárajú kŕdle zložené z oboch pohlaví, iba zriedkavo sa vyskytuje jednotlivo. Počas hniezdenia sa samce ozývajú hlasným dunivým volaním a tokajú rôznymi figurálnymi pohybmi. Do jedného hniezda znáša vajcia často viac samíc, takže ich tam môže byť až 30. Na inkubácii sa často podieľa aj samec; po vyliahnutí mláďat (približne po 40 dňoch) sa o ne zvyčajne stará sám.


Pôvod : Afrika


Charakteristika:

  • nelietavý vták, vyniká stehenným svalstvom - bežec
  • najväčší žijúci vták na Zemi
  • funkčné len dva prsty, dlhší nesie váhu celého tela, pokrytý veľkým pazúrom
  • rýchlosť až 70 km/h
  • bežecký krok je dlhý až 7 metrov
  • v zajatí sa dožíva až 60. rokov, schopný reprodukcie je do 40. roku života
  • dospelý samec v maxime chrbta dosahuje: výšku 140 - 150 cm ,  s natiahnutým krkom 300 cm ,  váha 150 kg
  • na malej hlave má pár veľkých, guľatých očí, ktoré mu umožňujú sledovať okolie až do vzdialenosti 3,5 km
  • dlhý pohyblivý krk je zložený z 19 stavcov, mozog na tak veľké zviera váži len neuveriteľných 40 gramov !

Význam chovu:

mäso: výživné, diétne, mäkké mäso vysokej kvality, nízky obsah tuku a cholesterolov, ľahko spracovateľné, výrazne červené pripomínajúce hovädzie mäso

nutričné zloženie: voda 75,4 % ,  tuk 1,2 % ,  bielkoviny 21,7 % ,  energia 438 KJ/100 g 

vajcia: jedlé, zasýti cca 8-10 ľudí, pštrosie vajce je pomerné k 24 slepačím vajciam. Pri príprave varením " na tvrdo" si vyžaduje časovú prípravu 60 - 90 minút.

perie: najcennejšie je biele spodné krídlové perie dospelého samca.